Program „ NTC sistem učenja za predškolski uzrast“ je akreditovan na državnom nivou (Ministarstvo obrazovanja) i u saradnji sa obrazovnim institucijama sprovodi se u velikom broju država Evrope. Primenjuje se u radu sa decom predškolskog uzrasta, jer je važno da se u ovom uzrastu u svakodnevni rad unesu elementi koji dokazano stimulišu mentalni razvoj dece, ali i specifične vežbe koje razvijaju koordinaciju pokreta i motoriku i na taj način sprečavaju poremećaj pažnje i koncenrtacije u kasnijem periodu života. Jednako je važno da se razvija i brzina razmišljanja i zaključivanja (funkcionalno znanje) kroz koju pratimo darovitost dece.
Program NTC sistem učenja za predškolski uzrast
Autor programa, Dr Ranko Rajović, ponudio je sistem vežbi utemeljen na najnovijim naučnim dostignućima iz oblasti neurofiziologije učenja i razvoja ljudskog mozga. On angažuje brojne misaone sposobnosti: analizu, sintezu, komparaciju, klasifikovanje, zaključivanje, definisanje, kreativnost, stvaralaštvo i dr. Kada se posmatra u svetlu podsticanja darovitosti, program pored toga što optimalno razvija intelektualne sposobnosti svakog deteta, posebno stimuliše razvoj darovite dece.
Osnovni ciljevi programa su:
- Stimulisanje mentalnog razvoja dece predškolskog uzrasta
- Sprečavanje poremećaja koncentracije i pažnje
- Razvijanje koordinacije pokreta i motorike
- Razvijanje brzine razmišljanja i zaključivanja ( funkcionalno znanje)
- Detekcija darovite dece i podsticanje ravoja darovitosti
Program posebno naglašava i stavlja u centar odgovornost roditelja, jer je njihova uloga ključna i svakodnevna u podsticanju intelektualnih, motoričkih i spacijalnih sposobnosti dece. Kroz savladavanje ovog programa deca uče kako da slobodno mentalno funkcionišu, da budu aktivni, da istražuju, eksperimentišu, proveravaju, raspravljaju uz naravno, podršku, podsticaje i inicijativu odraslih. Zbog toga je veoma značajna partnerska relacija između predškolske ustanove i porodice, jer posvećeni i edukovani roditelji i vaspitači mogu mnogo da učine za razvoj bioloških potencijala deteta.
Koordinator programa je : Snežana Ilić